«  |  »

סחר עם הישראלים של המזרח

קוראים להם "הישראלים של המזרח" וישראלים מכנים אותם "הצ'חצחים של המזרח". הם חיים בסביבה עוינת, קיבלו עצמאות בשנת 1948 והקימו מאז כלכלה מפוארת, המבוססת על כוח אדם איכותי ומשכיל. הרפובליקה של דרום קוריאה, על 50 מליון תושביה, היא הכלכלה ה- 11 בגודלה בעולם.

הכלכלה הדרום קוריאנית

בשנות השמונים של המאה הקודמת נחשבו הקוריאנים לאחד מארבעת "הנמרים האסייתיים" – כלכלות קטנות שצמחו בצורה מרשימה לאורך זמן.

כלכלת דרום קוריאה נשענת על יצוא תעשייתי. הסקטורים שהובילו את הקטר הקוריאני עד היום היו מספנות, ייצור כלי רכב, מוליכים למחצה, מסכים שטוחים וטלפונים סלולריים. היצוא הקוריאני השנתי נע בשש השנים האחרונות בין 530 ל – 570 מליארדי דולרים ובניכוי היבוא לקוריאה מייצר מאזן מסחרי ענק שהיגיע בשנה שעברה ל – 90 מליארד דולר.

אולם לא הכל ורוד לאחרונה. הירידה בסחר העולמי, צניחת מחירי הנפט ומלחמת המטבעות העולמית פגעו קשה ביצוא הקוריאני שחווה שנתיים רצופות של התכווצות. קטרי הצמיחה הקוריאנים החלו לאבד את היתרון התחרותי שלהם למתחרים מהמזרח והקורבנות כבר מוטלים בשטח.

ההזדמנויות הישראליות בקוריאה

לכאורה ישראל היא שותף סחר טבעי ל"אחינו" הקוריאנים. בפועל היקפי הסחר בין המדינות בחמש השנים האחרונות מתכווצים אט אט והסתכמו ב – 1.7 מליארד אשתקד, שני שליש מהם יבוא מקוריאה לישראל (מכוניות, מסכים, טלפונים וכדומה). יש חברות ישראליות שעושות חייל, אבל התמונה הכללית לא משהו, אפילו שהפוטנציאל מצלצל היטב. ההצלחה תלויה מאוד באופן ההתנהלות מול הקוריאנים ובהצטיידות במעט ענווה ומקצועיות.

את המאמר המלא ניתן לקרוא בבלוג ״הקוריאנים״ – כאן

המאמר פורסם ב 13 בדצמבר, 2016, פורסם במוסף עיתון "הארץ".

 

מעוניין להתחיל לעשות עסקים בדרום קוריאה? צור איתנו קשר

«  |  »